Miejskie Przedszkole nr 17 w Ostrołęce

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • image
  • image

Dni Kultury Kurpiowskiej

Email Drukuj PDF

136-19minW dniach 18.03.2019r. – 22.03.2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dni Kultury Kurpiowskiej.


W poniedziałkowy ranek dzieci spotkały się z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich „Chudkozionki”. W skupieniu wysłuchały przyśpiewek i pieśni ludowych.
We wtorek przedszkolaki wspólnie z twórczynią ludową, panią Czesławą Lewandowską piekły fafernuchy. Wszyscy bacznie przyglądali się, jak z utartej marchwi i mąki żytniej powstaje pomarańczowe ciasto. Po zagnieceniu ciasta każdy mógł uformować z niego wałeczki, które pani Czesia pokroiła na małe kawałki. Upieczone smakowały wybornie.
W środę cała społeczność „siedemnastki” z zapartym tchem podziwiała tańce kurpiowskie w wykonaniu starszych kolegów z Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Ostrołęka ” pod kierownictwem pani Aliny Chalińskiej i pana Jerzego Białobrzewskiego. Była też niespodzianka w wykonaniu Zespołu. Goście zaprezentowali dwa tańce narodowe. Dzieci zapytane czy wiedzą jakie to tańce chórem odpowiedziały, że były to tańce „królewskie”.
W czwartek przedszkolaki obejrzały teatrzyk, pt. „W poszukiwaniu wiosny” w wykonaniu nauczycielek oraz dzieci z Krainy Misia Kolargola. Śmiechu było co niemiara. Najbardziej widowni przypadł do gustu reporter - Antoni, który zawitał do Puszczy Zielonej gdzie obudził śpiącego niedźwiedzia. Okazało się, że nie jest to miły miś, a reporter musi uciekać!
Występ zakończył się pożegnaniem zimy - wysłaniem Panny Marzanny do Afryki i kurpiowskim powitaniem wiosny - gaikiem maikiem.
Uwieńczeniem tygodniowych spotkań z kurpiowszczyzną było uroczyste rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu pod hasłem „Ostrołęka – tu mieszkam”. Przybyli na uroczystość goście obejrzeli krótką część artystyczną. Po występach nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród. Jury w składzie: pani Iwona Mróz - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 8, pani Marzena Kołakowska - dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 15, pani Małgorzata Ambrzykowska – mama Amelki z grupy III, jednogłośnie przyznało wszystkim dzieciom pierwsze miejsce. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez prezydenta Ostrołęki, pana Łukasza Kilika i Radę Rodziców naszego przedszkola. Serdecznie dziękujemy.
W ciągu całego tygodnia nasi milusińscy mieli także możliwość spożywania dań kurpiowskich w ramach jadłospisu przedszkolnego .
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli odwiedzić nasze przedszkole
i uświetnić Dni Kultury Kurpiowskiej.

opr. Barbara Długołęcka

Andrzej Lomperta- Przasnysz - Strony internetowe, strony www