Wielkanoc na Kurpiach

116-19minW środę 10.04.19r. dzieci z Krainy Misia Kolargola odwiedziły Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach etnograficznych „Wielkanoc na Kurpiach”.

Czterolatki z uwagą wysłuchały informacji o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych Puszczy Zielonej. Następnie „małe rączki” wiły kwiaty z bibuły. Nie była to prosta praca, ale nasze dzielne maluchy doskonale sobie z tym zadaniem poradziły. Z kolorowych kwiatów powstała przepiękna palma. Na zakończenie każdy wykonał koszyczek wielkanocny.
Starszaki z Krainy Misia Paddingtona również gościły w muzeum 16 kwietnia. Głównym celem wizyty było wykonanie kurpiowskich pisanek. Na początku zapoznały się ze sposobem malowania, ozdabiania jajek z wykorzystaniem naturalnych składników: łupina cebuli, kora drzew. Następnie podjęły się ozdabiania jajek sitowiem i włóczką. Sześciolatki poradziły sobie z tym niezwykle trudnym zadaniem. Powróciliśmy do przedszkola z pięknie ozdobionymi pisankami, które mogą być ozdobą wielkanocnej dekoracji.
Oprac M. Wilkowska, B Długołęcka