Warsztaty artystyczne – „Boże Narodzenie na Kurpiach”

71-19minDnia 30 listopada 2018 r. dzieci z grupy VI "Kraina Misia Ruperta” po raz kolejny odwiedziły Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Na miejscu powitała nas pani Ewa – mama Kacperka Kowalewskiego i pani Agnieszka. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia w regionie kurpiowskim i zaprezentowała drewnianą trąbę, tzw. ligawkę na której trąbiono podczas adwentu. Następnie  przedszkolaki wykonywały bombkę świąteczną , którą ozdabiały różnymi wycinankami o tematyce Bożego Narodzenia. Gdy bombki były już gotowe dzieci wykonały jeszcze jedną pracę artystyczną z kolorowych opłatków, co w tradycji ludowej  nazywa się : „Świat”. Przedszkolaki dowiedziały się, że „Światy” symbolizują kulę ziemską i  przyjście na świat małego Dzieciątka – Króla Świata, a co najważniejsze są naszym dziedzictwem narodowym. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wykonywały swoje prace i cieszyły się, że samodzielnie zrobiły tak wspaniałe ozdoby świąteczne. Bardzo dziękujemy pani Ewie i pani Agnieszce za przygotowanie ciekawych zajęć dla dzieci.
Opracowała: B. Kilijańska